ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Κυριακή, 26 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών - Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

10:00 - 12:00 Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

20:00 Καλωσόρισμα

20:30 Ειδική Προβολή «Μικρό μου Καστελλόριζο», Νίκος Καρακώστας | Ελλάδα, 78’

21:50 Q/A

22:00 Ειδική Προβολή «Όσον ζης», Σύλλογος Ελλήνων Αρχαιολόγων | Ελλάδα, 24’

22:30 Q/A

22:45 Χορευτικό παιδιών Καστελλορίζου / Χορευτικό ενηλίκων Καστελλορίζου

23:00 Συναυλία, Γιώργος Πούλος και οι δεξιοτέχνες μουσικοί του

Δευτέρα, 27 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών - Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

10:00 - 12:00 / 18:00 - 20:00

Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

12:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

19:45 Διάλεξη, Χρήστος Μποκόρος

20:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων

20:30 «Ένα δέντρο θυμάται», Κώστας Φόλλας | Ελλάδα, 90’

22:00 Q/A

22:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων

22:30 «Hermana», Enver Arcak | Τουρκία, 28’

23:00 Q/A

23:15 «Θεσσαλονίκη 1917: η φωτιά που γέννησε μια πόλη», Γρηγόρης Βαρδαρινός | Ελλάδα, 62’

24:15 Q/A

Τρίτη, 28 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών - Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

10:00 - 12:00 / 18:00 - 20:00

Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

12:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

20:00 Ομιλία, Γιάννα Τριανταφύλλη, εκπρόσωπος ΕΡΤ

20:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων

20:30 «The Legend of the Ugly King», Hüseyin Tabak | Γερμανία, Αυστρία, 122’

22:30 Κουαρτέτο Εγχόρδων

22:45 «Ψυχές των Συνόρων», Τάκης Μπαρδάκος | Ελλάδα, 50’

23:35 Q/A

23:50 «Belarus: An ordinary dictatorship», Manon Loizeau | Γαλλία, 57’

24:50 Q/A

Τετάρτη, 29 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών - Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

10:00 - 12:00 / 18:00 - 20:00

Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

12:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

19:45 Διάλεξη, Prof. Jo Fox, Ινστιτούτο Ιστορικών Ερευνών, Πανεπιστήμιο Λονδίνου

20:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων

20:30 «Living with Walls», Sherif Fathy Salem | Παλαιστίνη, 52’

21:20 Q/A

21:35 «Kalimera from Beirut», George Eid | Λίβανο, 35’

22:10 Q/A

22:25 Κουαρτέτο Εγχόρδων

22:40 «Λουλούδια που Μαράθηκαν Νωρίς, Κακόπετρος 28 Αυγούσου 1944», Ματθαίος Φραντζεσκάκης & Βίκη Αρβελάκη | Ελλάδα, 66’

23:45 Q/A

24:00 «Απαγορευμένη Επίσκεψη», Νίκος Θεοδοσίου | Ελλάδα, Ισπανία, 35’

24:35 Q/A

Πέμπτη, 30 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών - Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

10:00 - 12:00 / 18:00 - 20:00

Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

12:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

19:45 Ομιλία, Διαμαντής Παπαδόπουλος, Φυσιολατρική κίνηση Βριλησσού

20:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων

20:30 «Mother Derdo and the Walnut Tree», Serdar Onal | Τουρκία, Αρμενία, 68’

21:40 Q/A

21:55 «Κάποτε ήμασταν αντάμα», Ιωάννα Νεοφύτου | Ελλάδα, 15’

22:10 Q/A

22:25 Κουαρτέτο Εγχόρδων

22:40 «The Other Side of Everything», Mila Turajlic | Σερβία, Γαλλία, Κατάρ, 103’

24:20 Q/A

Παρασκευή, 31 Αυγούστου

10:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

20:00 «Σχεδόν Σαράντα»,Stand up comedy, Γιώργος Χατζηπαύλου

21:00 «Από την Αφρική με αγάπη - Ελληνοαιθιοπικά», Χριστίνα Βάζου | Ελλάδα, Αιθιοπία, 47’

21:50 Q/A

22:05 «Το Μπαλκόνι - Μνήμες Κατοχής», Χρύσανθος Κωνσταντινίδης | Ελλάδα, 100’

23:45 Q/A

Σάββατο, 1 Σεπτεμβρίου

10:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

20:30 Ομιλία, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

20:15 «Νέα Εποχή», Πέγκυ Ζούτη | Ελλάδα, 12’

20:30 Q/A

20:45 «Σόλων, ταξίμι στο χρόνο» Γιάννη Αδρίμη | Ελλάδα, 20’

21:05 Q/A

21:15 «Cambodian Textiles, Tatsuhito Utagawa | Ιαπωνία, 81’

22:35 Q/A

23:00 «Η Κυρά της Ρω», Θεατρική παράσταση, Φωτεινή Μπαξεβάνη, Κατερίνα Μπερδέκα (σκην.)

Κυριακή, 2 Σεπτεμβρίου

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

19:00 Τελετή Λήξης

19:00 Ομιλία, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

19:30 Ειδική προβολή «Το Φεστιβάλ Πέρα από τα Σύνορα μέσα από τα μάτια των παιδιών»

19:45 Ειδική Προβολή «Από το σιτάρι στο ψωμί», 3ο Νηπιαγωγείο Αρχαγγέλου Ρόδου | Ελλάδα, 13’

20:00 Απονομή παιδικών βραβείων

20:15 Ειδική Προβολή «Olives Groves in the Aegean», Albert Knechtel & Carol Drinkwater | Γαλλία, 50’

21:05 Q/A

21:20 Απονομή βραβείων 3ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ «Πέρα από τα Σύνορα»

21:45 Χορευτικό παιδιών Καστελλορίζου / Χορευτικό ενηλίκων Καστελλορίζου

22:00 Συναυλία, Ελένη Τσαλιγοπούλου, Boğaz Musique

Χορηγός Επικοινωνίας

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Κυριακή, 26 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών - Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

10:00 - 12:00 Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

20:00 Καλωσόρισμα

20:30 Ειδική Προβολή «Μικρό μου Καστελλόριζο», Νίκος Καρακώστας | Ελλάδα, 78’

21:50 Q/A

22:00 Ειδική Προβολή «Όσον ζης», Σύλλογος Ελλήνων Αρχαιολόγων | Ελλάδα, 24’

22:30 Q/A

22:45 Χορευτικό παιδιών Καστελλορίζου / Χορευτικό ενηλίκων Καστελλορίζου

23:00 Συναυλία, Γιώργος Πούλος και οι δεξιοτέχνες μουσικοί του

Δευτέρα, 27 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών - Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

10:00 - 12:00 / 18:00 - 20:00

Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

12:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

19:45 Διάλεξη, Χρήστος Μποκόρος

20:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων

20:30 «Ένα δέντρο θυμάται», Κώστας Φόλλας | Ελλάδα, 90’

22:00 Q/A

22:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων

22:30 «Hermana», Enver Arcak | Τουρκία, 28’

23:00 Q/A

23:15 «Θεσσαλονίκη 1917: η φωτιά που γέννησε μια πόλη», Γρηγόρης Βαρδαρινός | Ελλάδα, 62’

24:15 Q/A

Τρίτη, 28 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών - Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

10:00 - 12:00 / 18:00 - 20:00

Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

12:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

20:00 Ομιλία, Γιάννα Τριανταφύλλη, εκπρόσωπος ΕΡΤ

20:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων

20:30 «The Legend of the Ugly King», Hüseyin Tabak | Γερμανία, Αυστρία, 122’

22:30 Κουαρτέτο Εγχόρδων

22:45 «Ψυχές των Συνόρων», Τάκης Μπαρδάκος | Ελλάδα, 50’

23:35 Q/A

23:50 «Belarus: An ordinary dictatorship», Manon Loizeau | Γαλλία, 57’

24:50 Q/A

Τετάρτη, 29 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών - Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

10:00 - 12:00 / 18:00 - 20:00

Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

12:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

19:45 Διάλεξη, Prof. Jo Fox, Ινστιτούτο Ιστορικών Ερευνών, Πανεπιστήμιο Λονδίνου

20:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων

20:30 «Living with Walls», Sherif Fathy Salem | Παλαιστίνη, 52’

21:20 Q/A

21:35 «Kalimera from Beirut», George Eid | Λίβανο, 35’

22:10 Q/A

22:25 Κουαρτέτο Εγχόρδων

22:40 «Λουλούδια που Μαράθηκαν Νωρίς, Κακόπετρος 28 Αυγούσου 1944», Ματθαίος Φραντζεσκάκης & Βίκη Αρβελάκη | Ελλάδα, 66’

23:45 Q/A

24:00 «Απαγορευμένη Επίσκεψη», Νίκος Θεοδοσίου | Ελλάδα, Ισπανία, 35’

24:35 Q/A

Πέμπτη, 30 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών - Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

10:00 - 12:00 / 18:00 - 20:00

Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

12:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

19:45 Ομιλία, Διαμαντής Παπαδόπουλος, Φυσιολατρική κίνηση Βριλησσού

20:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων

20:30 «Mother Derdo and the Walnut Tree», Serdar Onal | Τουρκία, Αρμενία, 68’

21:40 Q/A

21:55 «Κάποτε ήμασταν αντάμα», Ιωάννα Νεοφύτου | Ελλάδα, 15’

22:10 Q/A

22:25 Κουαρτέτο Εγχόρδων

22:40 «The Other Side of Everything», Mila Turajlic | Σερβία, Γαλλία, Κατάρ, 103’

24:20 Q/A

Παρασκευή, 31 Αυγούστου

10:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

20:00 «Σχεδόν Σαράντα»,Stand up comedy, Γιώργος Χατζηπαύλου

21:00 «Από την Αφρική με αγάπη - Ελληνοαιθιοπικά», Χριστίνα Βάζου | Ελλάδα, Αιθιοπία, 47’

21:50 Q/A

22:05 «Το Μπαλκόνι - Μνήμες Κατοχής», Χρύσανθος Κωνσταντινίδης | Ελλάδα, 100’

23:45 Q/A

Σάββατο, 1 Σεπτεμβρίου

10:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

20:30 Ομιλία, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

20:15 «Νέα Εποχή», Πέγκυ Ζούτη | Ελλάδα, 12’

20:30 Q/A

20:45 «Σόλων, ταξίμι στο χρόνο» Γιάννη Αδρίμη | Ελλάδα, 20’

21:05 Q/A

21:15 «Cambodian Textiles, Tatsuhito Utagawa | Ιαπωνία, 81’

22:35 Q/A

23:00 «Η Κυρά της Ρω», Θεατρική παράσταση, Φωτεινή Μπαξεβάνη, Κατερίνα Μπερδέκα (σκην.)

Κυριακή, 2 Σεπτεμβρίου

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

19:00 Τελετή Λήξης

19:00 Ομιλία, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

19:30 Ειδική προβολή «Το Φεστιβάλ Πέρα από τα Σύνορα μέσα από τα μάτια των παιδιών»

19:45 Ειδική Προβολή «Από το σιτάρι στο ψωμί», 3ο Νηπιαγωγείο Αρχαγγέλου Ρόδου | Ελλάδα, 13’

20:00 Απονομή παιδικών βραβείων

20:15 Ειδική Προβολή «Olives Groves in the Aegean», Albert Knechtel & Carol Drinkwater | Γαλλία, 50’

21:05 Q/A

21:20 Απονομή βραβείων 3ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ «Πέρα από τα Σύνορα»

21:45 Χορευτικό παιδιών Καστελλορίζου / Χορευτικό ενηλίκων Καστελλορίζου

22:00 Συναυλία, Ελένη Τσαλιγοπούλου, Boğaz Musique

Χορηγίες Επικοινωνίας

Η RAZIA IQBAL  Δημοσιογράφος του BBC στο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ «Πέρα από τα Σύνορα»  26/8-2/9 Καστελλόριζο

Η RAZIA IQBAL Δημοσιογράφος του BBC στο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ «Πέρα από τα Σύνορα» 26/8-2/9 Καστελλόριζο

Η δημοσιογράφος του BBC, Razia Iqbal, θα παρακολουθήσει το Φεστιβάλ και θα συμμετέχει στο Διεθνές πάνελ που θα πραγματοποιηθεί την Τέταρτη 29 Αυγούστου με τίτλο ''Από τις ανταποκρίσεις και τις…
Readmore

Πρόσφατες ηχογραφημένες εκπομπές

  • Login Form

L

o

g

i

n